Skip to content Skip to navigation
October 10, 2022

Një tjetër fitore për Fiat 500 elektrike në Parkers New Car Awards

Fiat 500 tërësisht elektrik ka fituar çmimin e tij të dytë të sezonit, duke rrëmbyer titullin e Makinës së Vogël Elektrike të Vitit 2023 në Parkers New Car Awards. Gjyqtarët jo vetëm që ishin të impresionuar me estetikën e tij – megjithëse u pëlqente edhe kjo – por e vlerësuan atë për specifikat e brendshme dhe performancën elektrike.

“Forma e saj unike, etika argëtuese dhe kostot e lira të funksionimit kanë rezultuar në një popullaritet të madh dhe të qëndrueshëm. Por shndërrimi i saj në një makinë elektrike ka shtuar një dimension krejt tjetër. Tani qarkullon me elegancë nëpër qytet me shumë stili dhe një motor benzine, si dhe një përvojë të qetë drejtimi.”

– Keith Adams, Redaktor, Revista Parkers
Dimensionet kompakte të 500 e kanë pozicionuar prej kohësh atë si një nga makinat më të njohura. Kjo, së bashku me diapazonin mbresëlënës deri në 199 milje (WLTP) dhe aftësinë e karikimit të shpejtë, po e ndihmon hatchback-un elektrik të bëjë bujë në treg. 500 mund të karikojë nga 10-80% në vetëm 30 minuta duke përdorur një karikues të shpejtë, kështu që kjo makinë e vogël elektrike është më se e pajisur për të mbështetur drejtuesit e qytetit në jetën e tyre të përditshme.


Nuk është çudi që Fiat 500 tërësisht elektrik ka fituar këtë çmim për të dytin vit radhazi. Greg Taylor, Drejtor Menaxhues në Mbretërinë e Bashkuar për Fiat dhe Abarth, tha: “Një numër i madh i veçorive më të mira në klasë – të tilla si drejtimi autonom i nivelit 2 – një gamë mbresëlënëse drejtimi, si dhe nivele të shumta të veshjeve, nuk është çudi që të gjitha- Electric 500 vazhdon të tërheqë vëmendjen midis ekspertëve të industrisë.
 

Lajme të tjera që mund t'ju interesojnë